The Blog

20 Temmuz 2019 0

Hotspot Nedir?

2007 yılında çıkartılan 5651 sayılı kanun ile birlikte Hotspot kavramı günümüz Türkiye’sinde daha fazla gündemde kendisine yer bulmaya başladı. Hotspot, temel olarak bir lokasyonda sunulan kablosuz veya kablolu erişim protokolleri vasıtasıyla sağlanan internet bağlantısıdır. Toplum genelinde “açık Wi-Fi noktası” şeklinde de isimlendirilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte kullanımı yaygınlaşan ve elzem bir hale gelen internetin kullanıcıya ulaştırılması noktasında sıkça tercih edilen alternatif erişim yöntemlerinden birisidir. Öyle ki tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu bağlantı yapısına ilişkin 200 milyonu aşkın noktanın mevcut olduğu biliniyor. Günümüzde dünyanın her yerinde milyonlarca kullanıcı mobil cihazlarından ya da dizüstü bilgisayarlarından halka açık bu Wi-Fi Hotspot noktaları aracılığı ile internet bağlantılarını gerçekleştiriyor.

Teknik yönden Hotspot bağlantıları kullanıcılara kablosuz özelliği bulunan bir model, router gibi cihazlar aracılığı ile sunulmaktadır. Bu aşamada kullanılan cihazların kalitesi, bağlantı hız ve kapsamının kalitesini doğrudan etkiler. Bu yüzden bu alanda kullanılacak cihazlarda yüksek kaliteden ödün verilmemesi gerekir. Aynı şekilde kullanıcıların hem 5651 sayılı kanuna uygun koşullarda hem de pratik şekilde internet erişimi sağlayabilmeleri için uygun bir yazılımında kullanılması gerekir. Actspot gibi yazılımlar sayesinde hem kullanıcı giriş panelinde hem de ağ sahibi yönetim panelinde pratik şekilde işlem kabiliyeti sağlar. Böylelikle 5651 sayılı kanuna uygun olarak Hotspot’ un özelliklerinin aktif şekilde değerlendirilmesi mümkün olur.

Hotspot Kullanımı

Günümüzde Hotspot kullanımı oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ofis, kafe, havaalanı, kamu binaları, işletmeler ve alışveriş merkezleri gibi halka açık alanlarda mobil cihazlardan ya da taşınabilir bilgisayarlardan Hotspot ağlarına “Wi-Fi bağlantısı” seçeneği ile erişim sağlanabiliyor. Böylelikle istenen her an rahatlıkla internet kullanımının özgür bir şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Kablosuz bağlantı özelliği bulunan cihazlarda kablosuz ağ taraması ile tespit edilen bu ortak kullanım ağlarına kolay bir şekilde tek bir tıkla bağlantı gerçekleştirilebilir. 5651 sayılı kanun kapsamında bu bağlantı türünde kullanıcılara öncelikle kayıt/giriş ekranı sunulmaktadır. Bu ekranda kayıt işlemleri ya da mevcut kayıt varsa ilgili bilgiler ile giriş yapılması gerekiyor. Bu şekilde hemen ağ altyapısını internet bağlantısında kullanabilmek mümkün olur. Bu giriş/kayıt ekranı 5651 sayılı kanun kapsamında ağ hizmeti sağlayan kişi ya da kurumlar tarafından kullanıcı erişim bilgilerini, ağ üzerindeki hareketlerini ve tabii ki kullanıcı bilgilerini kayıt altına almak amacıyla kullanılmaktadır.

Hotspot Türleri Nelerdir?

Hotspot türleri temel olarak 2 grup altında incelenir. Bu gruplar ücretli ve ücretsiz şeklindedir. Günümüzde Hotspot ağları temel olarak ücretsiz olarak sunuluyor olsa da bazı noktalarda ücretli olarak da kullanıma sunulabilmektedir. Ücretsiz türünde kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden sadece kayıt işlemleri ile ağın kullanımını gerçekleştirebilir. Ancak ücretli yani ticari Hotspot noktasında kullanıcılar kayıt ve ön ödeme arayüzünde gerekli olan işlemleri tamamlayarak, kullanımına başlayabiliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.